https://www.esmakahraman.com/ultima-online-4/

ultima_online_logoKonuğum Ali Arkun; 23 yaşında İstanbul’da yaşayan bir İzmir’li ve Minax isimli Ultima Online sunucusunun sahibi. Dört bölüm süresince birlikteydik, bu bölümle röportajımız son buluyor.  

* Statlar nedir ne işe yarar?

Hit Points: Oyundaki sağlık durumuzu gösteren stattır. Bu stat 0’a indiği zaman oyunda bir hayalet olarak dolaşmaya başlarsınız. (Str ile doğru orantılıdır. Str kaç ise enerjinizde o kadar olur)

Stamina: Bu stat’ınızı sıfırlayana kadar koşmanızı sağlar. Dex ile doğru orantılıdır. Dex kaç ise stamınız da o kadar olur)

Mana Büyü yapabilmek için gerekli olan konsantrasyon birikiminizdir. (İnt ile doğru orantılıdır.İnt kaç ise mananız da o kadar olur)

Weight: Karakterinizin ağırlığını size gösteren statdır. (Str ile doğru orantılıdır. Strniz ne kadar fazlaysa weight sınırı o kadar fazla olacaktır.

* Statlarımızı yükseltmek için ne yapmamız gerekir?

Str: Birşeye vurarak arttırabilirsiniz.

Dex: Birşeye vurarak veyea müzik aleti çalarak arttırabilirsiniz.

İnt: Büyü atarak arttırabilirsiniz.

* Oyunda gezilip görülebilecek yerler var mı?

Minax takımı olarak oyunun orjinali haricinde bir kaç tane yeni şehir ekledik.

* Orjinalde yer alan şehirler neler ve bu şehirlerde kimler var?

Britain, Britannia’nın başkentidir. Sosaria’nın en büyük ve en kalabalık kentidir. Lord British’in tahtı kıtanın doruk noktası olarak kabul edilebilecek bir mevkidedir. Görkemli taş yapılar ile tahta ve sıvadan işa edilmiş sağlam binalar genel mimariyi oluşturur. Şehrin batı kısmında Lord British’in hendekle çevrili muazzam kalesi yer alır. Bütünüyle, Britain akla gelebilecek bütün alanlardaki en iyiyi ve en yeniyi simgeler. Sadece belirli bir alanda uzmanlaşmış şehirler, uzmanlaştıkları alanda Britain’e rakip olabilirler.

Bucanner’s Den ise bu uygarlaşmamış yerleşim yeri Brittania Körfezi’nin güneydoğu köşesindeki Büyükada da kurulmuştur. Buccaneer’s Den bir şehirden ziyade, eşkıyaların ve katillerin kanundan kaçmak veya bir sonraki eylemlerini planlamak üzere toplandıkları kulübe ve barınaklardan oluşan izbe bir kasabadır. Adadaki az sayıda satıcının sağladıkları dışındaki tüm eşyalar kıyı şehirlerinden yağmalanmış veya talihsiz tüccarlardan çalınmıştır.

Cove, Britain ile Vesper arasında yer alan küçük bir kıyı köyüdür. Çiftçi marketi, şifacı ve savaşçılar için çeşitli malzemeler satan bir atölyenin de arasında bulunduğu az sayıda dükkana sahiptir. Ayrıca güneyinde şehre periyodik olarak yapılan ORC saldırılarının kaynağı olan bir ORC Kalesi bulunmaktadır.

Delucia ise bazıları tarafından Harabeler Şehri olarak adlandırılan Delucia, Kayıp Topraklar’ın güneybatı köşesinde yer alır. Yol üzerindeki tehlikelerden korkmayanların yürüyerek kolaylıkla ulaşabileceği şehir, dağların arasında kurulmuştur. Koruma altında olmadığından genellikle kanun kaçakları tarafından ziyaret edilmektedir. Buna rağmen yerel banka, büyü malzemeleri dükkanı, şifacı ve diğer satıcılar Delucia’yı maceralarının başlancıç veya bitiş noktası olarak seçen gezginlere hizmet vermektedirler. Taştan yapıların hakim olduğu şehir mimarisinin pek bilinmeyen bir özelliği de , geniş şehir meydanına yukarıdan bakıldığında savaşmakta olan bir Terathan ve bir Ophidian’ın görülebilmesidir

Jhelom , Valarian Adaları’nın en büyüğünün kuzey ucunda yer alır. Etrafı seyrek ormanlarla ve kayalık kıyı şeridiyle çevrilidir. Şehrin sunduğu olanaklar genellikle kendilerini geliştirmek isteyen dövüşçüleri buraya çekmektedir. Orta adanın merkezinin yanında bulunan arena da cesareti olanlara yeteneklerini ve çeliklerini deneme şansını verir.

Buccaneer’s Den ile Moonglow arasındaki merkezi adada bulunması nedeniyle Magincia büyünün beklenmeyen etkilerinin ve yağmanın doğal hedefi halindedir. Neyse ki ilk öğe ikincinin etkilerini azaltmaktadır. Magincia’yı açıklayan en doğru kelime “parlak” olacaktır. Diyardaki en büyük elmas madenine sahip olması nedeniyle, Magincia sakinleri aşırı zenginlik duygusunu tatmışlardır. Bu zenginliğin yansımaları mimarideki abartılı tarzda görülmektedir.

Minoc diyarın kuzeydoğu bölgesinde, dağların arasında kurulmuştur. Önceleri genllikle zanaatkarların oluşturduğu halk, zengin maden kaynaklarının keşfedilmesiyle madencileri de bünyesine katmıştır. Böylece Minoc uğrak bir madencilik kasabası haline gelmiştir. Minoc Britain, Vesper ve Magincia gibi şehirlerin ham maddde ihtiyacını karşılamaktadır. Şehir zanaatkarları, ürettikleri eşyaları pazarlamak için daha büyük şehirlere gitmektedir.

Moonglow, Verity adasında kurulmuştur ve adı, halkının tarafsız zihinsel uğraşlarının yansımasıdır. Şehirdeki yapıların anakara Britannia’nın mimar ve taş ustaları tarafından dizayn edilmesine rağmen, mimaride fonksiyonellik ön plandadır. Görünüm ikinci planda olduğundan binalar sağlamdır ve gereksiz dekorasyonlardan yoksundur. Sokaklar dar fakat düz ve iyi bağlanmıştır. Şehir birçok açıdan, merkezi Lycaeum olan büyük bir kampüsü andırır. Moonglow’da, özellikle Lycaeum’da yapılan çalışmalar genellikle büyü sanatlarıyla ilgilidir. Moonglow, diyardaki sihir ve simyanın gelişim ve araştırma merkezi konumundadır. Bu nedenle kendini geliştirmek ve tecrübe kazanmak isteyen pek çok büyü kullanıcısı zamanını burada değerlendirmektedir.

Nujel’m, Vesper sahiline yakın bir adada kurulmuştur. Yapısında beyaz ve turuncu parlak kumtaşları ile mermerler kullanılmıştır. Ferah ve lüks oratamı nedeni ile Nujel’m “Keyif Şehri” olarak kabul edilir. Şehrin bu ünü Moonglow ve Magincia’nın soylularını kumsallarına çeker. Tüm bu özelliklerine rağmen , şehrin güzel görüntüsünün altında Buccaneer’s Den’e bile rakip olabilecek bir yozlaşmanın ve kötüleşmenin olduğuna dair söylentiler vardır.

Ocllo , Magincia’nın güneyindeki adada yer alır. Biraz huzur bulmak ve kafasını dinlemek isteyen maceracılar için ideal bir ortam sunan Ocllo’ya, adanın ortasında yer alan ve denize bağlantısı olan büyük göldeki liman sayesinde gemiyle ulaşılınabilir. Ayrıca şehirdeki geniş ve verimli tarlalarda çok çeşitli ürünler yetiştirilmektedir.

Bataklık Şehri olarak da bilinen Papua’nın bu adı almasının nedeni büyük bir bölümünün bataklıklarla kaplı olmasıdır. Bu isim pek çekici olmasa da, Just hanını görenler önyargılı olduklarını düşünmeden edemezler. Papua’dan Moonglow’un kuzeyine bir teleport bağlantısı vardır. Bunu kullanmak için yapmanız gereken Papua’daki büyü malzemeleri dükkanında bulunan pentagramın üzerinde durmaktır. Moonglow’dan Papua’ya geri dönmek için de Moonglow’daki dükkanda bulunan pntagramın üzerinde durmanız gerekmektedir. Papua’nın kuzeyinde , genelde saldırgan bir çok değişik tür yaratığı barındıran Kayıp Topraklar Çölü yer alır. Şehrin doğusunda ise çölün kuzey ucundaki deniz fenerine kadar uzanıp çölün batı kısmında sonlanan çok gemiş bir göl vardır. Bu yüzden şehrin güneydoğusuna iskeleler inşa edilmiştir. Papua’da gezginlerin ihtiyaçlarını karşılamak için birer tane marangoz, tenekeci, terzi , kuyumcu, simyacı, şifacı, kasap, demirci, fırın ve ahır da mevcuttur.

Zengin mimarisi ve büyüklüğü ile Britaine kafa tutabilecek bir şehirdir.Ancak fazla tercih edilmez.Britain şehrinin güneyinde yer almaktadır.

Yew ormanlarının ortasına kurulan az sayıda binadan oluşmuştur. Satıcı dükkanı çok az olan şehirin görkemli bir bankası bulunmaktadır.

Minoc şehrinin doğu tarafında yer almaktadır. Bir ada şehridir. Her bir adanın üstünde bir dükkan bulunmaktadır. Mimarisi göze hitap eden şehirde her türlü dükkan bulmak mümkündür.

Minas şehri dar bir ada üzerine kurulan şehir zengin kesime hitap eder. Güzel ve görkemli mimarisi ve şehrin batısında bulunan, gözleri kamaştıran yapay şelalesiyle ilgi çekici bir şehirdir. Her türlü dükkanın bulunduğu şehir sohbet etmeyi seven oyuncular için birebirdir.

Skara Brea Britain şehrinin batısında bulunur. Uzunca bir liman sayesinde şehre giriş sağlanır. Şehir katillere açıktır.

Wind,Yer altı şehridir. Şehir Britainin kuzeyindeki bir geçitten yerin altınıza inmenizle başlar. Girişte bulunan yaratıklardan korkuyorsanız şehre gitmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü şehirdeki katiller daha korkutucu olabilir.

Serpent’s Hold Fire Dungeondan içerisinden geçilerek şehre ulaşabilirsiniz. Fire Dungeondaki yaratıklar yüzünden korunamayan şehir katillere açıktır.

Icenguard,İce icle adasında bulunan karlı bir şehirdir. Şehirde hertürlü tüccar bulunmasına rağmen etrafında çok fazla yaratık olduğu söylenir. Taş mimarisiyle dikkat çeken şehir kanun kaçaklarına açıktır.

* Son olarak ne söylemek istersin?

Bence bu oyun her yaşa hitab etmekle beraber herkesin rahatlıkla oynayabileceği ve zevk alacağı çok eğlenceli ve yeni arkadaşlıkların kurulabileceği bir oyun. Bizler Minax ekibi olarak bu ortamı mümkün olduğunca elit insanlarla buluşturmaya çalıştık. Umarım Ultima Online efsanesi hiç bitmemek üzere devam eder.

*****

🙂 Sevgili Ali Arkun katılımına teşekkür ediyorum. Ne iyi ettin de geldin, sefalar getirdin.

🙂 İyi bayramlar.

Bir cevap yazın